Vijest o uvođenju naplate ulaska u Nacionalni park „Tara“ izazvala je reakcije, uglavnom negativne, a najviše burne reakcije su po društvenim mrežama. Najviše negoduju oni koji imaju kuće, vikendice, imanja u NP Tara a žive u drugim gradovima Srbije, dok veliki broj Zaovljanaca živi u Užicu.
Prema riječima direktora NP Tara Dragića Karaklića naknade su uvedene zbog obaveze koju predviđa država. Naplatne rampe su trebale da budu postavljene još pre tri godine i nakon državne revizije ovo je bio krajnji rok da zaživi.
“U prvom periodu naplata naknade će se vršiti po vozilu po danu, a predviđeno je uvođenje desetodnevnih i godišnjih naknada kada se pribave potrebne dozvole i saglasnosti. Mi ćemo uputiti nadležnom ministarstvu da budu olakšice za vlasnike imanja i kuća, kao i za druge posjetioce. Naš predlog je da godišnja naknada bude 2.000 dinara, a desetodnevna 800 dinara za putnička vozila, kao i za prevoz djece i slično. Također, predlog će biti da svi oni koji imaju objekat i imanje u zaštićenom području uz dokaz da je to njihovo dobiju potvrdu i budu oslobođeni naknade, kao da se izuzmu i sa užičkim tablicama” – pojasnio je direktor NP “Tara” i dodao da se nada da će nadležno ministarstvo ubrzo doneti takvu odluku, a do tada će se naplaćivati ovi nameti.
S obzirom da se u NP “Tara” može doći i iz pravca Mokre Gore i putem iz Bajine Bašte preko Kaluđerskih bara, koji je iza rampe, direktor je rekao da će se i tu postaviti punktovi.
“Već su na Sekuliću i iz tog pravca Bajine Bašte bili naši rendžeri i treba da se uradi elaborat. Tu će biti postavljene kamere i elektronsko plaćanje do kraja godine” – rekao je direktor.
Pri naplati biće izdat fiskalni račun, a novac od taksi, kako je rekao direktor, slivaće se na poseban namenski račun.
“Od tih sredstava biće ulagano u vidikovce, puteve, zaštitu područja i slično, tako da komentari da će to ići u nečije džepove i na plate nisu tačni” – rekao je Dragić.
On je dodao da su već uvedene ovakve takse u parkovima Fruška Gora, Đerdap, Kopaonik i da zavisno od njihove specifičnosti su određene cene. U Mokroj Gori se plaća eko taksa za motorna vozila (izuzeta vozila sa užičkim i bajinobaštanskim tablicama) u iznosu od 200 dinara i to samo na garaničnom prelazu Kotroman.
Prema ovoj odluci taksa za motorna vozila naknada će se naplaćivati na ulaznim kapijama u Perućcu i na Кaluđerskim Barama. Predviđene su naknade za sledeće kategorije vozila: I kategorija motornih vozila do 1,3 m visine (kod prednje osovine vozila) – motocikli i putnička vozila – 300 dinara po danu; II kategorija motornih vozila sa prikolicom visine do 1,3m i kombi vozila – 500 dinara po danu; III kategorija motornih vozila visine 1,3m (autobusi i kamioni) – 700 dinara po danu i IV kategorija motornih vozila visine veće od 1,3m (kod prednje osovine vučnog vozila) sa više od 3 osovine – sva vozila sa više od 3 osovine – 1.700 dinara po danu.
Ove naknade će biti oslobođena:
• fizička lica koja imaju prebivalište u zaštićenom području;
• fizička lica koja su zaposlena na prostoru zaštićenog područja, koja obavljaju poslove ili vrše službene radnje u zaštićenom području;
• fizička lica sa invaliditetom i posebnim potrebama;
• penzioneri sa najnižim iznosom penzije u smislu zakona kojim se uređuje penzijsko i invalidsko osiguranje uz podnošenje dokaza – poslednjeg primljenog čeka od penzije;
• vozila sa registarskim oznakama Bajine Bašte.
Izvor: ( www.kurir.rs / Ibna.rs )