
Nakon posete predsednice Evropske komisije, Ursule von der Leien, Grčkoj u utorak zajedno sa predsednicima EU drugih institucija, Komisija je predstavila svoj Akcioni plan za neposredne mere podrške Grčkoj, koji su ministri pozdravili na vanrednom sastanku Saveta za pravosuđe i unutrašnje poslove.
Komisija radi na svim frontovima kako bi pružila podršku Grčkoj i ljudima kojima je to potrebno i u stalnom je kontaktu s grčkom Vladom, uključujući i kontakte na najvišem nivou. U kontekstu ovih stalnih napora za podršku, predsednica Ursula von der Leien razgovarala je s grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisom o situaciji sa decom migrantima bez pratnje na grčkim ostrvima. Zajedno su se dogovorili da će pokrenuti postupak kojim će se obezbediti zaštita i briga za ovu možda i najugroženiju kategoriju u Evropi, decu migrante bez pratnje.
Predsednica je poverila povereniku za unutrašnje poslove Ilvi Johansson da nastavi ovaj proces. Zbog toga će Johansson sledeće nedelje otputovati u Grčku na sastanak sa grčkim ministrima i zainteresovanim stranama. Cilj posete je rad na pronalaženju rešenja za decu migrante bez pratnje, posebno na grčkim ostrvima.
Predsednica von der Leien je rekla: „Hiljade dece bez pratnje stižu u Evropu svake godine. Njihova zaštita je prioritet Komisije. Zbog toga sam od komesara Johansson zatražila da putuje u Grčku kako bi pronašala rešenja kako bi se obezbedila njihova zaštita. Komesar Johansson i ja sada ćemo usko sarađivati sa državama članicama da pronađemo bezbedno mesto za ovu decu. ”
Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis rekao je: „Mnogo meseci grčka Vlada upozorava i govori o tragediji dece bez pratnje koja stižu u Grčku. Veoma sam zadovoljan što mi je nova predsednica Komisije pružila ličnu podršku u rešavanju ovog pitanja. Ono što nam je potrebno je jasan dokaz evropske solidarnosti, koji bi trebao biti u obliku pakta o dobrovoljnom preseljenju, kojim se maloletnici bez pratnje koji su trenutno u Grčkoj presele u druge evropske zemlje. Ožiljke na duši nije lako zalečiti. Učinite sve što je ispravno da pomognete Grčkoj u rešavanju ovog najosjetljivijeg pitanja.”
Napori će se fokusirati s jedne strane na solidarnim akcijama drugih država članica, dobrovoljnim premeštanjem dece bez pratnje iz Grčke u druge države članice, a s druge strane na održivim rešenjima za onu decu migranata bez pratnje koja će ostati u Grčkoj. Komisija je spremna da u tom pogledu pruži veću finansijsku i operativnu podršku Grčkoj i državama članicama. Biće održana i konferencija sa državama članicama za decu u migracijama koja će se održati na proleće, a fokus će biti na naporima za njihovo premeštanje./ibna