Zaboravljeni rak
Na konferenciji za novinare je istaknuto da, iako je u proteklih 10 godina mnogo inovativnih lekova dodato na listu, još uvijek veliki broj onkoloških pacijenata, posebno onih sa rakom mokraćne bešike, tumorima glave i vrata, karcinomom bubrežnih ćelija i rakom prostate, ima problema sa pristupom adekvatnoj, savremenoj terapiji.
Statistički podaci pokazuju da je rak mokraćne bešike “zaboravljeni rak” u Srbiji, ali sada ima nove terapijske opcije i pruža nadu pacijentima da bolje i duže žive sa ovom teškom bolešću.
– Pacijenti sa rakom mokraćne bešike obično se javljaju kasno, zato je važno da svako ko primijeti simptome, posebno krv u urinu, odmah posjeti ljekara. Svake godine preko 2.500 ljudi oboli od ovog raka u Srbiji, a više od 1.000 ima fatalan ishod, stoga je bitno uvesti imunoterapiju kao najnapredniji oblik liječenja – izjavio je direktor Klinike za urologiju, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Zoran Džamić.
Tumori glave i vrata
Borislava Nikolin sa Instituta za onkologiju Vojvodine istakla je da se tumori glave i vrata često javljaju kod osoba od 50 do 70 godina.
Najčešći su rak usne šupljine, ždrela, grkljana, usana, sinusa, epifarinksa i pljuvačnih žlezda. Za ovu grupu bolesnika, liječenje u Srbiji je ograničeno.
Nikolin je naglasila da imunoterapija igra važnu ulogu u liječenju tumora glave i vrata, jer aktivira imunološki sistem bolesnika da ciljano napada tumorske ćelije.
Karcinom bubrežnih ćelija
Karcinom bubrežnih ćelija najčešći je malignitet bubrega, a godišnje se dijagnostikuje oko 800 bolesnika u Srbiji.
Oko 25-30% oboljelih ima metastaze već pri dijagnozi, a do 30% lokalizovanih tumora razvija udaljene metastaze nakon hirurškog tretmana, izjavila je naučni saradnik Suzana Matković, medikalni onkolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Uvođenje ciljanog liječenja povećalo je preživljavanje kod karcinoma bubrežnih ćelija do 36 mjeseci, ali zbog razvoja rezistencije i neželjenih efekata, postoji potreba za efikasnijom terapijom.
Izvor: ( www.alo.rs / Ibna.rs )