REZOLUCIJA o Srebrenici još uvijek nije došla do glasanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, a region je dodatno i duboko podijeljen, iako, kako tvrde njeni glavni sponzori, prije svega Njemačka i SAD, ima zadatak da “pomiri” Zapadni Balkan.
Foto: Shutterstock
Po licemjerju tvrdnji možemo vidjeti da je konflikt između Banja Luke i Sarajeva još uvijek prisutan u Bosni i Hercegovini, s obzirom da je dokument došao do UN bez odobrenja Predsjedništva BiH, podržao ga je samo bošnjački član, te je najava iz Severne Makedonije da bi i ona mogla biti među kosponzorima izazvala veliku buru. Drama se nastavila i sa Crnom Gorom, gdje je javno mišljenje protiv takvog poteza, dok su se pojavile tenzije na liniji Ljubljana-Beograd, jer je i Slovenija među pristalicama spornog teksta koji optužuje srpski narod za genocid.
Generalna skupština UN trebala je glasati o rezoluciji o Srebrenici 2. maja, ali je glasanje odgođeno, potvrdio je ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija:
– Šaljemo tekst rezolucije na reviziju, ukoliko zemlje članice UN imaju još neke prijedloge na tekst. Generalna skupština će biti nakon 6. maja.
Kakav god ishod glasanja da bude, diplomacija Srbije je aktivirala sve svoje kanale da se čuju naši argumenti, dokument se povuče ili bude što manje glasova “za”. Beograd će iz ove bitke izaći sa potpuno jasnom slikom ko su nam prijatelji, a ko neprijatelji, te će moći oblikovati spoljnu politiku. Čini se da zbog sve većeg pritiska Zapada na zemlje, oni žure sa proguravanjem rezolucije o Srebrenici, jer bi mogući izbori u EU i SAD mogli promijeniti ravnotežu snaga i osloboditi one koji imaju dileme oko glasanja da slobodno iznesu svoje mišljenje.
Predsjednik Aleksandar Vučić istakao je da “ne samo da rezolucija neće donijeti mir i neće izliječiti rane iz prošlosti, već će produbiti jaz među narodima i dovesti do novih tenzija na Zapadnom Balkanu”:
– Kakav god ishod bio, bit ćemo ponosni na naš izlazak iz ove situacije, i vidjet ćete da ćemo imati još više prijatelja jer mnogi koji sada ne mogu biti uz nas, bili bi tu. U politici to nije uvijek bitno, ali predstavlja dodatnu sigurnost za budućnost – rekao je Vučić.
Sociolog Vladimir Vuletić je izjavio da bi usvajanje rezolucije bez sumnje destabiliziralo region, napominjući da su toga svjesni svi, čak i oni koji tvrde da je rezolucija osmišljena za stabilizaciju regiona.
– Postavlja se pitanje da li je njihov cilj zaista destabilizacija regiona, dolazak do novih sukoba koji bi bili pogubni za čitavu ovu regiju. U takvim situacijama nema pobjednika za pojedine narode, svi bi bili gubitnici na kraju, što bi možda nekome i odgovaralo – ocijenio je Vuletić. Dodao je da ako više od 100 zemalja glasa za usvajanje rezolucije o Srebrenici, to znači da je planirana te da ti akteri i dalje mogu držati svijet pod kontrolom, dok ukoliko bude znatno manje glasova, to će pokazati da je njihova globalna hegemonija uzdrmana.
Rezolucija o Srebrenici predviđa da se 11. jul proglasi međunarodnim danom sjećanja, da se zločin nazove genocidom i da se to uči kroz obrazovni sustav. Sponzori su Njemačka, Ruanda, Albanija, Francuska, Turska, Slovenija, SAD…
Vulin: Zahvalnost Minsku
NEKADAŠNjI direktor BIA Aleksandar Vulin, u okviru 12. Međunarodnog sastanka visokih zvaničnika odgovornih za bezbednosna pitanja, sastao se juče sa prvim zamenikom državnog sekretara Saveta bezbednosti Belorusije Pavelom Nikolajevičem Muravejkom. Vulin je tokom razgovora izrazio veliku zahvalnost Belorusiji, vlastima u Minsku i predsjedniku Aleksandru Lukašenku na principijelnom stavu po pitanju nepriznavanja lažne države Kosovo. On je Muravejka detaljno upoznao sa rezolucijom o Srebrenici koju Generalna skupština UN planira da usvoji na predlog Njemačke, koja je počinila najveći genocid u istoriji čovječanstva. Sagovornici su se složili da postoji dodatni prostor za unapređenje saradnje Srbije i ODKB.
Izvor: ( www.novosti.rs / Ibna.rs )