
Komisija Predstavničkog doma BiH Parlamenta za pripremu izbora Saveta ministara nije dala preporuku za potvrđivanje imenovanja Mlađena Božovića za ministra za ljudska prava i izbeglice.
Na današnjoj sednici u Sarajevu četiri člana komisije su bila za davanje preporuke, četiri protiv i dva uzdržana.
Centralna izborna komisija saopštila je 18. decembra da je utvrđeno da Božović ispunjava sve potrebne uslove za imenovanje propisane Izbornim zakonom BiH.
Kasnije je Božović, koji je predložen u ime Demokratskog narodnog saveza, prošao i potrebne provere Agencije za istrage i zaštitu (SIPA)BiH.
Predstavnički dom potvrdio je 23. decembra imenovanje ostalih ministara u Savetu ministara, a Božovićevo potvrđivanje prolongirano je jer do sednice nisu bile završene sve neophodne provere.
U praksi, ovo znači da Savet ministara BiH još uvek nije konstituisan u punom sastavu. To ne bi bio problem da imenovanje Saveta ministara nije bilo uslov za slanje Programa reformi u sedište NATO pakta u Briselu.
Naime, nakon što je, više od godinu dana nakon izbora, Zoran Tegeltija potvrđen kao predsedavajući Saveta te imenovana većina ministara, kabinet pedsedavajućeg Predsedništva BiH, Željka Komšića, hitno je poslao Program reformi u Brisel. Taj dokument je izazvao kontroverze u Republici Srpskoj jer opozicija smatra da je to, u stvari, Godišnji nacionalni program (ANP), čime je BiH korak bliže članstvu u Alijansi. Članstvu se protive sve srpske stranke zastupljene u entitetskom Parlamentu. Opozicija je Program nazvala “prevarom” i pristankom vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata na članstvo zbog zadržavanja vlasti na državnom nivou.
Sada je jasno da je Program poslan prerano, jer Savet ministara još nije konstituisan, i da je srpski član Predsedništva BiH, Milorad Dodik, praktično prevaren.
Odluka Komisije nije obavezujuća za Parlament i očekuje se da će o Božovićevom imenovanju ipak biti raspravljano na nekoj od sednica. Međutim, rezultat glasanja o imenovanju niko ne može da predvidi./ibna