Večeras počinje EURO 2020, učestvuju tri balkanske zemlje

Večeras počinje EURO 2020, učestvuju tri balkanske zemlje

Uz učešće tri balkanske zemlje, Turske, Hrvatske i Severne Makedonije, večeras počinje EURO 2020. Evropsko prvenstvo kasni godinu dana zbog pandemije koronavirusa.

EURO 2020, 16. UEFA-ino evropsko prvenstvo u fudbalu, na kojem učestvuju 24 ekipe, biće održano u 12 gradova i 12 različitih evropskih zemalja, dok će se VAR koristiti prvi put.

Turska

Ovo je peto učešće Turske u završnoj fazi prvenstva (1996, 2000, 2008, 2016) a učestvuje u 1. grupi zajedno sa Italijom, Švajcarskom i Velsom.

Bila je u 8. grupi kvalifikacione faze i završila je na 2. mestu sa 23 boda, iza Francuske koja je imala 25. Iza sebe je ostavila Island, Albaniju, Andoru i Moldaviju. Najbolja pozicija koju je zauzela bila je 3. u 2008.

Program u 1. grupi:

11. juna Turska-Italija (20:00 po lokalnom vremenu) – Olimpico, Rim

16. juna Turska-Vels (20:00 po lokalnom vremenu) – Olimpijski stadion, Baku

20. juna Švajcarska-Turska (20:00 po lokalnom vremenu) – Olimpijski stadion, Baku

Tim

Trener: Senol Gunes

Kapiten : Burak Yılmaz

Golmani: Altai Baiındır (Fenerbahce), Mert Gunok (Istanbul Basaksehir), Ugurcan Cakır (Trabzonspor)

Golmani: Altay Bayındır (Fenerbahçe), Mert Günok (İstanbul Başakşehir), Uğurcan Çakır (Trabzonspor)

Odbrana: Mehmet Zeki Çelik (LOSC), Çağlar Söyüncü (Leicester City), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Müldür (Sassuolo), Ozan Muhammed Kabak (Schalke), Rıdvan Yılmaz (Beşiktaş), Cengiz Umut Meraş (Le Havre)

Vezni igrači: Yusuf Yazıcı (LOSC), Dorukhan Toköz (Beşiktaş), İrfan Can Kahveci (Fenerbahçe), Okay Yokuşlu (Celta Vigo), Orkun Kökçü (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahçe), Taylan Antalyalı (Galatasaray), Hakan Çalhanoğlu (AC Milan)

Napad: Burak Yılmaz (LOSC), Cengiz Ünder (Roma), Enes Ünal (Getafe), Abdülkadir Ömür (Trabzonspor), Muhammed Kerem Aktürkoğlu (Galatasaray), Halil İbrahim Dervişoğlu (Brentford), Kenan Karaman (Fortuna Düsseldorf)

Hrvatska

Hrvatska učestvuje šesti put na EURO (1996, 2004, 2008, 2012, 2016).  Stigla je na 5. mesto 2008. i sedmo 1996. godine. U 4. grupi suočiće se sa Češkom, Škotskom i Engleska.

Hrvatska je bila u 5. grupi kvalifikacione faze i završila je kao prva u grupi, ispred Velsa, Slovačke, Mađarske i Azerbejdžana, u 8 mečeva je postigla 17 bodova.

Program u 4. grupi:

13. juna Engleska-Hrvatska (13:00 po lokalnom vremenu) – Vemblei, London

18. juna Hrvatska-Češka (16:00 po lokalnom vremenu) – Hampden Park, Glazgov

22. juna Hrvatska-Škotska (19:00 po lokalnom vremenu) – Hampden Park, Glazgov

Tim

Trener: Zlatko Dalić

Kapiten: Luka Modrić

Golmani: Dominik Livaković (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinić (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton)

Odbrambeni: Borna Barišić (Rendžers), Domagoj Bradarić (LOSC Lille), Duje Ćaleta-car (Marsej) Joško GVARDIOL (Lajpcig), Josipa juranovič (Legija Varšava), Dejan Lovren (Zenit), Mileta Škorić (Osijeku), Domagoj Vida (Besiktas), Šime Vrsaljko (Atletico Madrid)

Vezni igrači: Mateo Kovačić (Čelsi), Luka Modrić (Real Madrid), Marcelo Brozović (Inter Milano), Milan Badelj (Đenova), Nikola Vlašić (CSKA Moskva), Mario Pašalić (Atalanta), Ivan Perišić (Inter Milan), Mislav Oršić (Dinamo Zagreb), Luka Ivanušec (Dinamo Zagreb)

Napadači: Josip Brekalo (Volfsburg), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Bruno Petković (Dinamo Zagreb), Ante Rebić (Milan)

Severna Makedonija

Severna Makedonija beleži svoje prvo učešće u završnoj fazi EURO-a, jer je u kvalifikacionoj fazi završila na 3. mestu sa 14 bodova 7. grupe iza Poljske (25p) i Austrije (19p), postigavši četiri pobede, dva nerešena rezultata i četiri poraza. Međutim, iskoristila je drugu šansu koju joj je pružila Liga nacija. Kroz 4. put u procesu plej-ofa, dobila je „zlatnu“ kvalifikaciju, pobedivši sa 2: 1 Kosovo u polufinalu i 1: 0 Gruziju u finalu. Austrija, Ukrajina i Holandija biće joj suparnici u 3. grupi.

Program u 3. grupi:

13. juna Austrija-Severna Makedonija (19:00 po lokalnom vremenu) – „Nationala Arena“, Bukurešt

17. juna Ukrajina-Severna Makedonija (16:00 po lokalnom vremenu) – „Nationala Arena“, Bukurešt

21. juna Severna Makedonija-Holandija (17:00 po lokalnom vremenu) – „Johan Cruiff Arena“, Amsterdam

Tim

Trener: Igor Angelovski

Kapiten: Goran Pandev

Golmani: Stole Dimitrievski (Rajo Valjekano), Risto Jankov (Rabotnički), Damjan Šiškovski (Doksa Katokopija)

Odbrana: Egzijan Alioski (Leeds), Egzon Bejtulai (Shkendija), Visar Musliu (Fehervar), Kire Ristevski (Ujpest), Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Darko Velkovski (Rijeka), Gjoko Zajkov (Charleroi)

Vezni igrači: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardi (Levante), Darko Churlinov (Stuttgart), Eljif Elmas (Napoli), Feran Hasani (Partizani), Tihomir Kostadinov (Ružomberok), Boban Nikolov (Lecce), Milan Ristovski (Spartak Trnava) ), Stefan Spirovski (AEK Larnaka)

Napad: Daniel Avramovski (Kaiserispor), Goran Pandev (Đenova), Marjan Radeski (Akademija Pandev), Vlatko Stojanovski (Chambli), Aleksandar Trajkovski (Majorka), Ivan Tričkovski (AEK Larnaca), Krste Velkovski (Sarajevo) ./ ibna