Slušaj vest

U opštini Knjaževac je 37 mališana zbrinuto u 23 hraniteljske porodice. Zbog smanjenog interesovanja za hraniteljstvo, knjaževački Centar za socijalni rad i Regionalni centar za porodični smeštaj i usvojenje iz Ćuprije pokrenuli su kampanju za promociju tog vida socijalne zaštite.

Dom Lele Nikolić iz sela Jakovac kod Knjaževca već 15 godina je otvoren za decu i mlade kojima je potrebna hraniteljska pomoć i podrška.

„Prihvatila sam to kao izazov i za ovaj period kod mene je prošlo četvoro devojaka koje su sad postale žene, udate. Neke su se tek sad udale, neke su devojke koje rade. Htela sam što više deci da pomognem da izađu na neki, kako mi obično kažemo, pravi put”, kaže hraniteljica Lela Nikolić.

U opštini Knjaževac je 37 mališana zbrinuto u 23 hraniteljske porodice Autor: Printscreen/RTS

Vojka Čolović je u svoju porodicu primila dete sa smetnjama u razvoju.

„Čuvamo ga, znači, četrnaestu godinu i planiramo dokle god budemo mogli čuvaćemo ga. Najverovatnije će nastaviti sin i snaja kasnije pošto je on kod nas dugo godina, uklopio se kao da se tu rodio”, objašnjava hraniteljica Vojka Čolović.

Zainteresovanost građana za hraniteljstvo osnovni je preduslov za kvalitetno pružanje te socijalne usluge.

„Još jedan od izazova sa kojima se suočavamo jesu situacije hitnog zbrinjavanja dece, a nedostaju nam urgentne hraniteljske porodice. Zatim imamo i nepovoljnu starosnu strukturu kandidata za hraniteljstvo, tako da negde za kvalitetno hraniteljstvo zaista su nam potrebni mlađi kandidati”, kaže savetnica za hraniteljstvo Emina Crepajac.

Marija i Veljko odrasli su u hraniteljskim porodicama. Marija je posle punoletstva osnovala svoju porodicu, dok je Veljko ostao u hraniteljskoj.

„Uz pomoć mojih hranitelja sam završila Visoku stručnu školu za obrazovanje vaspitača. Nažalost, trenutno ne radim u struci, ali se nadam da ću jednog dana raditi”, navodi Marija Bekirović.

Veljko je u Centru za socijalni rad završio obuku za pisanje biznis planova. Sa svojom hraniteljicom odlučio je da se bavi stočarstvom.

„Imali smo dve kravice 2016. i onda smo polako broj povećavali i došli smo do nekih pet grla. Planiramo da povećavamo još i da napravimo neku savremenu štalicu”, kaže Veljko Pulović.

Za podršku mladima iz hraniteljskih porodica još uvek ne postoji sistemsko rešenje.

„Lokalna zajednica teži da se jedan takav sistem razvije, kako bi mi mogli svi biti uvezani da deca koja izlaze iz tog našeg sistema hraniteljstva mogu lakše da dođu, pre svega do zaposlenja”, objašnjava v.d. direktora Centra za socijalni rad “Dr Mihajlo Stupar” iz Knjaževca Aleksandar Stojanović.

U Centru za socijalni rad kažu da zainteresovani za bavljenje hraniteljstvom sve potrebne informacije mogu da dobiju kod njih i da zakažu intervju, kao prvi korak u ostvarivanju te plemenite i humane uloge.

Kurir.rs/RTS/R.J.