Stravična tragedija potresla Knin. Ručna bomba eksplodirala je tokom zabave u zgradi u centru grada. Dvadesetpetogodišnji mladić je izgubio život, a još četvoro mladih teško povređeno. Posle tragedije, ključno pitanje je zašto je ručna bomba uopšte bila na žurci.
Knin je od sinoć u šoku. Okupljanje mladih sugrađana u podrumskom stanu u centru grada završeno je tragedijom. Minut posle 23 sata, tišinu je narušila eksplozija.
– Čuli smo samo eksploziju kao da je odjeknula petarda i to je sve, kaže Tihomir Grebenar iz Knina.
– Čuli smo eksploziju, bili smo u sobi i spavali smo – priča Marko Torbica iz Knina.
Višestambenom zgradom se tada prolomili krici i plač. Bilo ih je strašno čuti, kažu očevici.
– Nisam čuo eksploziju, čuo sam ženu kako stenje. Svi smo se uplašili, a posebno moj sin, ne da mi da izađem iz sobe – kaže Ljubica Tomić, stanarka zgrade Knina.
Eksplodirala je ručna bomba M-75. Iz spavaće sobe doneo je 23-godišnjak u čijoj su sobi bili. Njih petorica: mladići od 25 i 23 godine, devojka od 21 godinu i maloletnik.
– Uviđajem je utvrđeno da je tokom žurke povređeni mladić iz sobe stana koji koristi doneo ručnu bombu i predao je drugom dvadesetpetogodišnjaku. Usled nestručnog rukovanja, nenamerno je aktivirana ručna bomba u ruci poginulog mladića – rekla je Sanja Baljkas, portparol Policijske uprave šibensko-kninske.
Dnevnik Nove TV razgovarao je sa Zenonom Pogorelićem iz KBC Split, gde se trenutno nalaze tri povređene osobe.
„U subotu uveče i nedelju ujutru primili smo tri pacijenta, uglavnom mladih do 25 godina koji su dovezeni sa veoma teškim povredama. Prva osoba je došla u ranim jutarnjim časovima, s obzirom da je najteže povređena. Ona je intubirana zbog težine povreda, na mehaničkoj ventilaciji je i dalje stabilno, ali je i dalje životno ugrožena“, rekao je Pogorelić.
“Tokom popodneva dovedena su još dva pacijenta koji su povređeni. Reč je o maloletnoj državljanki Hrvatske koja ima 16 godina. Zadobila je teške telesne povrede i nalazi se na odelenju intenzivne nege na pedijatrijskoj hirurgiji. Drugi pacijent je 23-godišnjak državljanin Hrvatske koji se nalazi na odeljenju intenzivne nege i ima teške telesne povrede, ali je van životne opasnosti.
On je dodao i da je moguće da ovakve povrede imaju komplikacije, s obzirom da su sve kritične. “Najveći strah je od infekcija, s obzirom da se radi o eksplozivnim ranama. Radi se o lakšim ratnim povredama, pa ih treba lečiti po doktrini rata”, rekao je on.
Objasnio je i koliko može da traje oporavak nakon ovakvih povreda.
– Teško je predvideti. Od nekoliko nedelja do čak nekoliko meseci”, rekao je Pogorelić. – Bombe i eksplozivna sredstva izazivaju takozvane eksplozivne povrede jer raspršuju veliki broj malih projektila koji se potom mogu zabiti u razne delove tela. Najopasnije je ako dospe u velike krvne sudove – rekao je on.
Kurir.rs/HRT/Nova tv