Sistem Pronađi me je ponovo aktiviran u Srbiji, treći put od njegovog uvođenja, nakon nestanka dvogodišnje devojčice u Ubu. Dok je policija pretraživala teren, devojčica je iznenada pronađena kod repetitora, na mestu koje je već bilo pretraženo. Da li je neko držao dete i kasnije ga vratio? Da li je u pitanju pokušaj trgovine decom? O ovim pitanjima razgovarali su gosti emisije “Puls Srbije vikend” kod Krune Une Mitrović na Kurir televiziji, Trivun Ivković, nekadašnji upravnik Kazneno-popravnog doma u Sremskoj Mitrovici, Blažo Marković iz pokreta Novi ljudi, nova snaga Srbije i novinarka Kurira Slađana Nedeljković, koja je dva dana provela na terenu sa porodicom i policijom.
Fotografije potrage za dvogodišnjom devojčicom koja je nestala na Ubu Foto: Petar Aleksić
Nedeljković je iz prve ruke prenela detalje drame koja je potresla Srbiju:
– Od trenutka kada je prijavljen nestanak, policija i Gorska služba spasavanja reagovale su brzo i prečešljale ceo teren. Pretraženi su svi delovi njiva i livada iza kuće, uključujući i deo kod repetitora. Međutim, dete tada nigde nije pronađeno. Tek sledećeg jutra, oko pola osam, jedan od pasa tragača je locirao devojčicu kod repetitora, tačno na mestu koje je prethodno bilo detaljno pretraženo. To je ono što budi sumnju. Kako je moguće da je dete prethodno nigde nije bilo vidljivo, a potom se odjednom pojavilo? – ispričala je.
Dodatne sumnje izazvala je izjava devojčicine bake, koja ne veruje da je dete provelo celu noć na otvorenom, naročito jer je temperatura pala ispod nule.
– Dete od dve godine ne može samo da pređe toliki put, da se krije, da preživi noć na hladnoći, a da ujutru bude pronađeno bez ozbiljnijih posledica. Meni to ne pije vodu – rekla je baka male devojčice.
Marković je izneo ozbiljne tvrdnje:
– Sve ukazuje na to da je neko mogao da uzme dete, da ga drži određeno vreme, a kada je policija pojačala potragu i kada se javnost podigla na noge, možda je odlučio da je najbezbednije da je jednostavno ostavi i skloni se. To nije nemoguće. U poslednje vreme sve češće dolazimo do informacija o postojanju međunarodnih lanaca trgovine decom. Možda se, pored poznatog slučaja trgovine decom u Brčkom, sada otvara još jedan kanal.
Trivun Ivković upozorio je da se ovakve stvari ne mogu ignorisati:
– Moramo ozbiljno da razmislimo o uvođenju posebnog odeljenja u Upravi kriminalističke policije koje bi se bavilo isključivo nestancima dece i trgovinom ljudima. Ako imamo podatak da je u poslednjih nekoliko godina nestalo 1.800 dece, onda se moramo zapitati, gde su ta deca? Da li pričamo o organizovanom kriminalu na visokom nivou?
Ivković je istakao da istraga uvek prvo mora da krene od porodice:
– Prvo bih porazgovarao sa celom porodicom. Moramo da znamo kako je došlo do toga da su oba roditelja bila odsutna baš u tom trenutku. Ko je sve znao da su deca ostavljena sama? Da li postoji neko ko je znao tačno kada da dođe i iskoristi trenutak nepažnje? Ovo su pitanja koja moramo da postavimo pre nego što krenemo da pričamo o širim organizovanim mrežama. Jer ponekad se upravo u porodici krije odgovor.
Međutim, dodao je da je organizovani kriminal uvek oslanja na neku vrstu logistike i kontakta sa porodicom ili okolinom.
– Zločini ovog tipa ne dešavaju se spontano. Uvek postoji neko ko zna kako porodica funkcioniše, kakve su navike roditelja, kada su deca sama. I ovo nije prvi put da čujemo slične priče. Kako neko može da organizuje svadbu od dva miliona evra, a da ne radi ništa? Kako neko može da se bogati a da se ne zna od čega? Tu moramo tražiti odgovore – dodao je Ivković.
Jedna od najmračnijih tema otvorenih u emisiji bila je teorija da deca iz Srbije završavaju kao donori organa na ilegalnim crnim tržištima.
– Mi ne možemo da zatvaramo oči pred mogućnošću da su neka od ovih nestalih beba i dece zapravo oteta za ilegalnu trgovinu organima – rekao je Marković.
Ivković se nadovezao:
– Ako neko može da plati 40.000 evra za bebu, znači da postoji tržište. A ako postoji tržište, onda moramo da se pitamo, šta je krajnji cilj? I ne, ne mislim da su sve bebe prodate srećnim porodicama koje su želele decu. Trgovina ljudima uvek nosi najgore moguće scenarije, i mi moramo da budemo spremni da pogledamo toj istini u oči.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.
Kurir.rs