Proja je nekada bila redovan deo doručka naših starih, a često se na trpezi nađe i danas pogotovo sada u vreme Velikog posta. Iako je brojnim ljudima omiljeno jelo, mnogi ne znaju kako je proja zapravo dobila ime.
Tom temom pozabavila se Instagram stranica “Poreklo reči” koja često na svom profilu otkriva etimologiju reči i izreka koje su deo srpskog jezika. Dalje u tekstu prenosimo vam njihovo objašnjenje u celosti.
– Staro ime za reč proja bilo je proha i ona stoji u vezi sa rečju proso, što znači da se pre pojave kukuruza u našim krajevima pravila od prosa. Proso je u davnini predstavljalo osnovnu namirnicu i to ne samo kod Srbe već i kod ostalih Slovena i drugih evropskih naroda. Proso se kao kulturna biljka najpre javlja u Kini pre skoro 5000 godina, a u Evropi je bila raširena već u mlađem kamenom dobu. S početka 10. veka, arapski geograf Ibn-Rusto opisujući Slovene i njihovu zemlju kaže da oni najviše seju proso. Kako A. Loma pretpostavlja, naziv proso je u vezi sa glagolom prosejati i znači “usev” (kao i rusko “prosev”), s obzirom na to da je proso Slovenima bilo osnovna žitarica, navedeno je na stranici.
(Kurir.rs/J.M.)
Bonus video: Srpska proja našla se na listi najboljih hlebova sveta