Raskol unutar opozicije se nastavlja. Nakon što su dvoje poslanika napustili poslanički klub Stranke slobode i pravde lidera Dragana Đilasa, ozbiljne podele su evidentne i u Demokratskoj stranci Zorana Lutovca, gdje se trenutno bore čak tri suprotstavljena krila. Sagovornici Kurira ističu da osipanje opozicije ne čudi, s obzirom na to da su svi lideri nepopustljivi, te se očekuje daljnje cepanje unutar stranaka.

Naime, poslanički klub SSP su prekjuče napustili predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga” Željko Veselinović i član Predsedništva SSP Đorđo Đorđić, zbog narušenih odnosa, neiskrenosti i licemerja pojedinaca. Spekulira se da će im se pridružiti još neki članovi iz SSP, s obzirom na to da su najavili formiranje nove stranke.

whatsapp-image-20240820-at-1.12.01-pm.jpg
Petar Aleksić 

Paralelno, sukobi se povećavaju unutar DS Zorana Lutovca, gdje su se članovi podelili u tri frakcije. Jedna od njih, čak, sabotira proces izbora novog rukovodstva koji su zakazani za 14. decembar. Lutovac je okupio deo svojih pristalica dok Miodrag Gavrilović predvodi suprotnu stranu, dok treću grupu okupljaju generalni sekretar DS Dušan Kostadinović i predsednik pokrajinskog odbora za Vojvodinu Nebojša Novaković, koji ometaju održavanje stranačkih aktivnosti.

Znaci slabosti

Izvršni direktor Agencije za istraživanje javnog mnjenja “Faktor plus”, Predrag Lacmanović, ističe da ovo nije iznenađenje i da se može očekivati daljnje rasipanje opozicionih stranaka.

“Rasipanje je, u suštini, znak slabosti, jer se ne vidi jasan pravac u kojem te stranke idu. Takođe, to pokazuje nemoć u preuzimanju akcije na političkoj sceni. Opozične stranke ne vide način kako da se suprotstave trenutnoj vlasti, niti šta da kritikuju kako bi to donelo rezultate”, smatra Lacmanović.

screenshot-3.jpg
Kurir Televizija 

On ukazuje na prekomjern broj stranaka i vođa opozicije, naglašavajući da u takvoj situaciji opozicija ne može opstati niti se kvalitetno organizovati, a nastavak unutarstranačkog cepanja je neizbežan.

“Ukoliko bi se svi spojili, možda bi postali neki ozbiljan takmac na političkoj sceni, ali ego svih opozicionih vođa ne dopušta kompromis i kvalitetno objedinjavanje. U ovom formatu su veoma rascjepkani, i verujem da veliki broj članova gubi motivaciju”, zaključio je.

Nastavak postojećih trendova

Izvršni direktor Cesida, Bojan Klačar, smatra da razjedinjavanje opozicije ne iznenađuje.

whatsapp-image-20220403-at-23.08.38.jpg
Nemanja Nikolić 

“Ovo je nastavak trendova koji traju od 2014. godine, ali su se intenzivirali u poslednjim godinama. Označeni su slikom da stranke unutar opozicije još nisu pronašle načine da reše interne probleme, a svaki politički sukob završava stvaranjem nove političke stranke. Ovaj trend nije dobar i ukazuje na probleme sa unutrašnjom demokratijom unutar političkih organizacija, ali i na činjenicu da mnogi koji osnivaju nove stranke nisu spremni na kompromise i timski rad”, rekao je.

Kurir.rs