Slušaj vest

U Domu Jevrema Grujića u Beogradu, otvorena je izložba „Velikanke srpske kulture“, kojom Dom Jevrema Grujića, Kancelarija za kulturnu diplomatiju i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, nastavljaju drugi ciklus posvećen otkrivanju i predstavljanju znamenitih žena iz srpske istorije i kulture.

2 Otvaranje Velikanke srpske kulture 2024 predstavnici Doma Jevrema Grujića, Kancelarije Poverenika za ravnopravnosti, Kancelarije za kulturnu diplomatiju, Kancelarije Britanskog saveta i Britanske amaba.jpg
Vesna Lalić 

Izložbu su otvorili Nj.E. Edvard Ferguson, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković je istakla:

„Žene – Velikanke srpske kulture i nauke, kojima je posvećena naša izložba, mnogi su osporavali, stajali na putu i svojski se trudili da ih obeshrabe, marginalizuju i gurnu u stranu – tamo gde je ženi po njihovom uverenju mesto. Ali one nisu na to pristajale, već su uprkos svim preprekama i osujećenjima, menjale i sebe i društvo. Izložbom ne želimo samo da podsetimo na ove izuzetne žene, već da mlade ljude kroz vođenje izložbe i prateće radionice i disksije, u mesecima koji slede, motivišemo na kritičko promišljanje, sticanje novih znanja, kreiranje antidiskriminatornog i antimizoginog kulturnog modela. Želimo da stvorimo takav kulturni milje koji svim dečacima i devojčicama omogućava da dostignu svoje ciljeve i ostvare snove bez obzira na pol, boju kože, veru, nacionalnu pripadnost, jezik, invaliditet“.

Brankica Janković, otvaranje Velikanki srpske kulture 2024.jpg
Vesna Lalić Brankica Janković

Nj.E. Edvard Ferguson, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji obratio se rečima:

„Hrabre žene iz srpske i britanske istorije su sledile svoje plemenite ideale, čak i kada im je društvo govorilo da to nije ispravno i prihvatljivo.

Žene poput Elsi Inglis, koja je napustila svoj udobni život u Škotskoj i došla u Srbiju, osnovala četrnaeast bolnica i spasila živote nebrojenih vojnika i civila. Često odajemo počast vojskovođama, naučnicima i industrijalcima, a ne spominjemo niti cenimo kako su Velikanke menjale društva u kojima su stvarale i radile“, istakao je Ferguson.

3 Otvaranje Velikanki srpske kulture Edward Ferguson, amabasador Ujedinjenog kraljevstva i Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti .jpg
Vesna Lalić Edward Ferguson

Pokrovitelji izložbe su Britanski savet (British Council) i Britanska ambasada u Beogradu.

Autorke izložbe su: Branka Conić, direktorka Doma Jevrema Grujića, dr Gordana Bekčić, direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju, Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Ružica Opačić, istoričarka umetnosti.

„Velikanke koje predstavljamo primer su hrabrosti, posvećenosti, istrajnosti, nepokolebljive snage da se, uprkos preprekama i stereotipima, može ostvariti sve“, istakla je Branka Conić, koautorka izložbe i direktorka Doma Jevrema Grujića.

4 Otvaranje Velikanki srpske kulture 2024.jpg
Vesna Lalić 

Među ženama koje predstavljamo u novom ciklusu projekta: „Velikanke srpske kulture“ su: progresivne slikarke – nadrealistkinja Milena Pavlović Barili i Zora Petrović, glumica – Žanka Stokić, prva dama srpskog teatra – Mira Trailović, prva doktorka pravnih nauka – Anka Gođevac Subbotić, humanitarke, dobrotvorke – Delfa Ivanić, Ljubica Luković, Mirka i Mejbl Grujić i Marija Trandafil, prva školovana kostimografkinja – Milica Babić Jovanović, prva lekarka – Draga Ljočić, najškolovanija Srpkinja i prva doktorka nauka – Ksenija Atanasijević, naučnica – Jelka Bojkić Makavejev, profesorka – Ileana Čura, svetska putnica – Jelena Dimitrijević, prva feministkinja – Draga Dejanović, ali i novovekovne kraljice Natalija Obrenović, Draga Obrenović i Marija Karađorđević, koje su nas zadužile svojim kulturnim radom i iznad svega – dobročinstvom.

U društvu znamenitih Srpkinja su i „srpske Engleskinje“ Ledi Pedžet i Flora Sands.

Saradnici na izložbi su: Matica Srpska, Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU), Galerija Milene Pavlović Barili, Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković” Beograd, Muzej grada Beograda, Muzej pozorišne umetnosti Srbije, Muzej rudničko-takovskog kraja, Kolo srpskih sestara, “Kakva ženska”, Istorijski muzej Srbije, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Narodna biblioteka Srbije, Centar za kulturu Šamac, Narodna biblioteka Vuk Karadžić Kragujevac, Muzej narodnog pozorišta u Beogradu, Udruženje „Adligat“ i Institut Torlak.

1 Velikanke srpske kulture 2024.jpg
Vesna Lalić 

U saradnji sa Galerijom „X Vitamin” na izložbi su biti predstavljene i nove velikanke savremene umetničke scene Srbije.

Izložba će biti otvorena od 14. novembra do 8. marta 2025. godine. Radno vreme Doma Jevrema Grujića je četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 časova i subotom od 11.00 do 16.00 časova.

Kurir.rs/ LJ. R.