Slušaj vest

Učenici Srednje stručne vojne škole “1.300 kaplara” posle školovanja imaju zagarantovani posao u Vojsci Srbije kao profesionalni podoficiri u činu vodnika, dok su učenici Vojne gimnazije u obavezi da školovanje nastave na Vojnoj akademiji. Tokom školovanja obezbeđeni su im besplatan smeštaj, hrana, udžbenici i pribor, sportska garderoba, uniforma, zdravstvena zaštita, pa čak i novčana primanja koja prelaze 15.000 dinara.

Ekipa Kurira je ovih škola posetila internat u Humskoj ulici u Beogradu, gde se već na ulazu vide red, rad i disciplina. Vojnički. Kako i dolikuje. Sve pod konac. Gimnazijalci u svečanim plavo-belim odelima, a učenici Srednje stručne vojne škole “1.300 kaplara” u uniformi i čizmama. Ulazimo u prostrane četvorokrevetne sobe. Kreveti, radni stolovi i ormani sređeni. Civilna i vojnička garderoba složene u liniji. Posteljina zategnuta. Od malih nogu se uče vojničkom životu.

U sobama je sve pod konac Foto: Jakov Milošević

Radnim danom ustaju u šest. Jutarnja fiskultura, doručak, pa smotra i podizanje trobojke. Posle škole imaju ručak, časove fizičkog vežbanja, časove učenja, večeru i slobodne aktivnosti. Slede pripreme za povečerje i smotru, a u 22 sata svi idu na spavanje. Vikendom, ako se ne prijave da odu kući, sređuju prostorije i krug internata, a po podne imaju i izlazak u grad.

Svi kao jedan u uniformi i čizmama stoje u stroju Foto: Jakov Milošević

Kapetan Miodrag Stevanović, komandir 54. klase Srednje stručne vojne škole “1,300 kaplara”, kaže da učenici po završetku obrazovanja dobijaju diplome s kojima mogu da se zaposle i kao civili.

– S prosekom 4,50 i više mogu da konkurišu i za Vojnu akademiju. Od ostalih srednjoškolaca u Srbiji njih izdvajaju red, rad i disciplina i vojnički način života. Prvog dana ovde su u civilnoj odeći, a već drugog u vojničkim čizmama i uniformi. Pored redovne nastave, imaju i vojne predmete, opštu vojnu obuku, stručnu obuku i, kao krunu svega, kad se razmeste u jedinicama – stručnu specijalističku obuku.

Miodrag Stevanovic JAK_9650.JPG
Foto: Jakov Milošević

Kapetan Stevanović naglašava da tokom školovanja dobijaju stipendiju, kao i da ova škola iz godine u godinu doživljava ekspanziju.

A da je školovanje ovde i u Vojnoj gimnaziji potpuno besplatno, ističe major Desimir Milićević, referent za informisanje i moral u Vojnoj gimnaziji. Dodaje da su učenicima obezbeđeni kvalitetni uslovi za učenje, rad i sticanje znanja, vrednosti i sposobnosti potrebnih za upis u Vojnu akademiju.

Desimir Milicevic JAK_9988.JPG
Foto: Jakov Milošević

– U prvom razredu učenici imaju obuku u plivanju, u drugom idu na obuku u skijanju na Kopaoniku, u trećem razredu imaju vojnu obuku i gađanje, a u četvrtom gađanje i matursko putovanje. Učenici Vazduhoplovnog smera imaju i dodatne, posebne oblike nastave, pa tako u drugom razredu imaju padobransku obuku i obuku u preživljavanju i specifičnoj ishrani u prirodi, u trećem imaju motivaciono letenje na jedrilicama, a na kraju četvrtog razreda selektivno letenje, kad se biraju najbolji momci i devojke – nabraja major i nastavlja:

– U internatu imaju hranu, smeštaj, odeću, a dobijaju i mesečnu stipendiju od 8.000 do preko 15.000 dinara, u zavisnosti od godine školovanja i uspeha. U školi se neguje kvalitet nastave, učenici imaju dežurstva, odgovaraju za sebe i druge, a imaju i vojničke dužnosti koje im omogućavaju da budu bolje pripremljeni za dalje školovanje na Vojnoj akademiji, nakon kojeg će postati oficiri i steći znanja i veštine da komanduju jedinicama i brinu se o odbrani otadžbine.

Učenici u internatu imaju i čitaonicu i streljanu Foto: Jakov Milošević

UČENICI “1.300 KAPLARA”

Ovde sazrevamo i učimo kako da se osamostalimo

Dunja Stevanović iz Srednje stručne vojne škole “1.300 kaplara” u Aleksincu kaže da je tu školu upisala zbog ljubavi prema vojsci, koju joj je od malih nogu tata prenosio.

Dunja Stevanovic  JAK_9423.JPG
Foto: Jakov Milošević

– Ovde se stiču rad, red i disciplina. Ovde sazrevamo, učimo o drugarstvu, deljenju, kako da se osamostalimo već sa 15 godina, učimo o osnovama života, i preporučila bih svakome da se oproba – naglašava Stevanovićeva, koja planira da usavršavanje nastavi na Vojnoj akademiji.

Uniforma je simbol časti

Filip Bogosavljević iz Kragujevca, koji je u 54. klasi Srednje stručne vojne škole “1.300 kaplara”, kaže da ga je uniforma odmalena privlačila.

Filip Bogosavljevic i Dunja Stevanovic JAK_9437.JPG
Foto: Jakov Milošević

– Ona je za mene simbol časti i poziv na koji sam želeo da se odazovem. Ukoliko zadržim odličan uspeh, upisaću Vojnu akademiju, ako ne uspem, planiram da se dodatno usavršavam na civilnom fakultetu. Moja škola pruža stabilnost i sigurnost i nakon završetka mogu da dostignem novi nivo uvojničenosti, a obezbeđen mi je i posao sa 19 godina.

UČENICI VOJNE GIMNAZIJE

U gimnaziji objavila dve knjige

Neda Ibrajter iz Mokrina, učenica četvrtog razreda Vojne gimnazije, do sada je objavila dve knjige pripovedaka – “Sunce” i “925”.

Neda Ibrajter JAK_0055.JPG
Foto: Jakov Milošević

– Govore o stradanju Jevreja za vreme Drugog svetskog rata. Zahvaljujući mojoj školi, bile su dobro ispromovisane. Vojnu gimnaziju sam upisala jer mi garantuje da ću ostati u svojoj zemlji, jer nijedna druga zemlja ne može da mi pruži što može moja. Nijedno drugo sunce me ne bi grejalo kao naše. Ovde imamo odličnu podlogu za dalje školovanje – ističe Neda, koja planira da upiše studijski program Vojnomašinsko inženjerstvo na Vojnoj akademiji.

Vojni gimnazijalci zreliji u odnosu na vršnjake

Mihajlo Stojanović iz Bujanovca, učenik Vazduhoplovnog smera Vojne gimnazije, ističe da su ovdašnji đaci dosta zreliji u odnosu na vršnjake.

Mihajlo Stojanovic JAK_0018.JPG
Foto: Jakov Milošević

– Mi ovde sve radimo zajedno, doručkujemo, vežbamo, učimo, čak i u školu idemo svi zajedno. Sa 15 godina znamo šta želimo da budemo u budućnosti, disciplinovani smo, poštujemo autoritete, pravila, a naši nadređeni otkrivaju, uvažavaju i unapređuju naše sposobnosti na raznoraznim sekcijama.

Ovo je častan poziv

Sofija Bućić (16) sa Zlatibora učenica je drugog razreda Vojne gimnazije i kaže da je odabrala jedan poseban i častan poziv.

Sofija Bucic JAK_0045.JPG
Foto: Jakov Milošević

Vojna gimnazija nam nudi sigurnu budućnost. Odmalena sam volela uniformu i htela da budem oficir – rekla je Sofija, koja je osvojila brojne medalje na takmičenjima u nordijskom skijanju.

  • Konkurs za Stručnu vojnu školu “1.300 kaplara”
    Traje do 31. marta
  • Mogu da se prijave dečaci i devojčice rođeni 2009. ili kasnije
  • Prima se 80 kandidata na pet smerova – Vazduhoplovno-tehnički smer, Jedinice za elektronska dejstva, Telekomunikacije i informatika, Artiljerijsko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva i Vazdušno osmatranje i javljanje
  • Selekcija kandidata obuhvata – psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu, bezbednosnu proveru, kao i proveru fizičke sposobnosti i polaganje prijemnog ispita iz matematike i fizike
  • Konkurs za upis u Vojnu gimnaziju
  • Traje do 31. marta
  • Prima se 110 učenika Vojne gimnazije – 80 za Opšti i 20 za Vazduhoplovni smer u prvi razred, pet za prijem u drugi i pet za prijem u treći razred za Opšti smer
  • U prvi razred primaju se kandidati rođeni 2009. godine ili kasnije
  • Učenici moraju imati završen V, VI, VII razred i prvo polugodište VIII razreda, odnosno VIII razred osnovne škole s najmanje vrlodobrim prosečnim uspehom u školovanju
  • Selekcija kandidata obuhvata – psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu, bezbednosnu proveru, kao i proveru fizičke sposobnosti i polaganje prijemnog ispita iz matematike i srpskog jezika i književnost
  • Potrebna dokumentacija za upis
  • uverenje o državljanstvu Republike Srbije, ne starije od šest meseci
  • izvod iz matične knjige rođenih, ne stariji od šest meseci
  • potvrde nadležnog suda i Ministarstva unutrašnjih poslova (ne starije od šest meseci) da se protiv kandidata ne vodi
  • krivični postupak ili postupak zbog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti, odnosno da kandidat nije
  • osuđivan za takva dela kaznom zatvora u trajanju dužem od šest meseci ili kaznom maloletničkog zatvora, odnosno da mu nije izricana zavodska mera;
  • overene fotokopije svedočanstava V, VI, VII i VIII razreda osnovne škole za kandidate koji su završili osnovnu školu, a za
  • učenike VIII razreda overene fotokopije svedočanstava V, VI i VII razreda osnovne škole
  • Ministarstvo odbrane

* Sve detaljnije informacije mogu se dobiti i pročitati na sajtu Vojne gimnazije (www.gimnazija.mod.gov.rs) i Srednje stručne vojne škole “1.300 kaplara” (www.vojnaskola.mod.gov.rs)