Policija u Aleksandrovcu je uhapsila 23-godišnjaka zbog sumnje da je partnerici zadavao više udaraca po glavi i tijelu, uslijed kojih je preminula. Sa početka 2011. godine do početka ove godine, u Srbiji je ubijeno 406 žena i djevojčica usled porodičnog ili partnerskog nasilja. Većina njih je pokazala da je dom najnesigurnije mesto – gotovo 55% žena je ubijeno u svom domu ili stanu.

Dvadesettrogodišnja Dragana iz Aleksandrovca je šesta žena koja je ubijena u porodičnom ili partnerskom nasilju od početka godine. Mladić ju je usmrtio fizički. Povrede je pretrpio i njen četvorogodišnji sin. Prema saznanjima RTS-a, on ostaje na lečenju u Kruševačkoj bolnici.

“Da je imala više informacija, možda bi ostala živa. Apelujem na sve, da prijave svaku vrstu nasilja nadležnim službama”, naglašava Slavica Stanojlović Urošević iz kruševačkog Udruženja žena Peščanik.

Prema informacijama Autonomnog ženskog centra, ovakvi primeri nisu rijetkost, kao što je slučaj u Aleksandrovcu.

Prebijanje je treći najčešći uzrok smrti žena žrtava porodičnog nasilja u Srbiji, posle vatrenog i hladnog oružja. Na četvrtom mestu je davljenje.

Grupe za koordinaciju i saradnju – efikasne i nedovoljno aktivne

NVO ukazuju na značaj koordinacionih timova koje čine predstavnici Ministarstva prosvete, policije i centara za socijalni rad u borbi protiv nasilja.

“Postoje grupe za koordinaciju koje dobro obavljaju svoj posao, ali postoje i one koje samo fingiraju. Može se desiti da policija napravi grešku prilikom prve intervencije, ali sastanci timova služe da se isprave greške i da se utvrdi ko je žrtva, a ko nasilnik, kao i na koji način treba postupiti“, upozorava Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.

U velikom broju slučajeva već su postojale prijave za nasilje
NVO su zabrinute jer je u mnogim slučajevima femicida ranije bilo prijava za nasilje. Ovo se, upozoravaju, odnosi i na jučerašnji slučaj na Bežanijskoj Kosi, kao i na Aleksandrovac.

“Republika Srbija nema mehanizam zaštitnog nadzora nakon izdržane zatvorske kazne, iako je dužnost državnih organa da prate gde živi osumnjičenik, s kim se druži, šta radi, i kako se ponaša kako bi se sprečili ovakvi slučajevi“, ističe Macanovićeva.

Od 2011. do početka 2024. u Srbiji je ubijeno 406 žena i djevojčica usled porodičnog ili partnerskog nasilja. Mnoge od njih su otkrile da je njihov dom najnesigurnije mesto za njih.

Podaci nevladinih organizacija ukazuju na to da je gotovo 55% žena ubijeno unutar porodične kuće ili stana.

Kurir.rs/RTS

 Bonus video:

03:03
UŽASNA STATISTIKA: OD POČETKA GODINE 14 FEMICIDA U SRBIJI! Psiholog dao važan savet devojkama: Ovako možete prepoznati nasilnika Izvor: Kurir televizija